Jezioro Narty (Świętajno).

JEZIORO NARTY (ŚWIĘTAJNO)

To najczystsze jezioro Mazur Południowych. Woda z ciągu całego roku niezmiennie zachowuje bardzo dużą przejrzystość, jest zimna i dobrze natleniona. Jezioro jest doskonałym łowiskiem wielu gatunków ryb. Biorą one dobrze na wędkę zarówno w ciepłej porze roku, jak i w okresie zimowym spod lodu.

Brzegi otaczające jezioro są zróżnicowane - od płaskich do stromych. Północno-zachodnie obrzeża porośnięte są lasem, pozostałe to pola uprawne i łąki. Wzdłuż południowego brzegu biegnie szosa Szczytno-Nidzica. Od strony zachodniej droga z Warchałów do Brajnik. Wzdłuż drogi do Brajnik pobudowano liczne obiekty rekreacyjne, pola namiotowe i parkingi, a także strzeżone i dzikie plaże. W obrębie plaży stoi duże, wygodne molo, z którego można wędkować.

Dno i partie przybrzeżne jeziora są twarde - piaszczyste lub żwirowo-piaszczyste, bez większych nalotów mułu. Ławica przybrzeżna od strony zachodniej jest długa i stopniowo opadająca w kierunki środka jeziora, zaś przy brzegach wyższych - krótsza. Roślinność wodna jest rozwinięta w niewielkim stopniu, tylko niektóre partie jeziora porośnięte są twardą roślinnością wynurzoną - oczeretami. Roślinność zanurzona jest słabo rozwinięta, występuje jedynie wzdłuż oczeretów i górek podwodnych.

Jezioro według klasyfikacji rybackiej należy do typu sielawowego, z bogatą ichtiofauną, znamienną dla tego typu jeziora - z sielawą i sieją na czele. Ponadto w jeziorze występują okonie, szczupaki, miętusy, węgorze, płocie, leszcze, karpie, wzdręgi i liny. Populacja okoni jest bardzo duża, co jest charakterystyczne dla jezior sielawowych. Pogłowie szczupaków jest mniej liczne, ale za to trafiają się duże osobniki, które odnajdujemy w głębokich toniach.

Mimo doskonałych warunków środowiskowych, sprzyjających rozwojowi ryb w jeziorze, wędkowanie, a zwłaszcza spinningowanie w ciepłych porach roku nie przynosi oczekiwanych rezultatów - głównie z powodu niezwykłej przejrzystości wody w jeziorze, co pozwala rybom szybko rozszyfrować sztuczne przynęty. Dlatego też grube okonie i szczupaki "sielawowce" najlepiej łowić na żywca i koniecznie na rybki występujące w tym jeziorze.

Ryby spokojnego żeru można łowić na wędki spławikowe, na przynęty zwierzęce i roślinne, stosując możliwie najcieńsze przypony. Znacznym utrudnieniem w wędkowaniu w okresie lata jest duża liczba wczasowiczów kąpiących się i oblegających brzegi jeziora. Najlepiej w tym czasie wędkować z łodzi, którą można wypożyczyć w ośrodkach rekreacyjnych i w prywatnych gospodarstwach we wsi Narty.

Doskonałe wyniki wędkarskie uzyskuje się zimą, łowiąc ryby w przeręblach. Prócz dużych okoni, które biorą dobrze na błystkę podlodową i mormyszkę, trafiają się kapitalne sieje, przekraczające niejednokrotnie masę 2 kg oraz dorodne płocie.

Marian Paruzel

2003.09.03