Uczniowie z wiejskich szkół zdecydowanie lepiej znają zasady ortografii od swych miejskich koleżanek i kolegów. Wśród 10 laureatów konkursu ortograficznego tylko dwie uczennice reprezentują szkoły szczycieńskie. Jedna główna nagroda pojechała do Wielbarka, a druga - została w SP 6.

Mistrzowie ortografii

Po raz czwarty w Szkole Podstawowej nr 6 został przeprowadzony Powiatowy Konkurs Ortograficzny w dwóch kategoriach: klas IV oraz V i VI. W tegorocznym konkursie zabrakło jedynie przedstawicieli gminy Jedwabno.

W grupie dzieci młodszych, w której dyktando pisało 38 osób, najlepszą okazała się Natalia Nowak z Wielbarka, popełniwszy jeden tylko błąd i to - jak mówią poloniści z jury - mniejszej wagi. Drugie miejsce zajęła Ewelina Grunwald z Tylkowa (gm. Pasym), trzecie - Alicja Olkowska z Pasymia, czwarte - Izabela Wnuk z Dźwierzut, a piąte - Joanna Majek, także z Tylkowa.

Honor uczniów szczycieńskich podstawówek obroniła Martyna Stypik, szóstoklasistka z SP 6, uzyskując laur pierwszeństwa w grupie starszych sztubaków, a było ich aż 47. O jeden błąd więcej popełniła Klaudia Siernicka z Dąbrów (gmina Rozogi), zajmując drugą lokatę. Wyprzedziła Sylwię Deptułę z Łatanej Wielkiej (gm. Wielbark), która z ubiegłorocznej edycji konkursu wyszła zwycięsko (jest więc już podwójną laureatką). Czwarte miejsce przypadło w udziale uczennicy szczycieńskiej SP 2 - Ewie Bielawskiej, zaś piąte uzyskała reprezentantka Świętajna Joanna Brzostowska.

Nagrody - atrakcyjne słowniki, programy komputerowe, myszki bezprzewodowe itp. otrzymali laureaci dzięki prywatnym sponsorom i pieniądzom uzyskanym ze starostwa powiatowego, gminy Szczytno i od Rady Szkoły - gospodarza konkursu.

Jak mówią organizatorzy - poloniści z SP 6 Jacek Krawczyk i Anna Grzeszczyk - uczniowie ze szkół gminnych nie po raz pierwszy pokonali swych miejskich rówieśników, a dyktanda, przygotowane przez nauczyciela z gimnazjum Grzegorza Pietrzyka, fachowcy uznali za trudne.

- Najwięcej kłopotów sprawiły dzieciom nazwy instytucji, pisane z wielkich liter, a błąd najczęściej popełniały w słowie "zżymać" - mówią członkowie jury - ośmiu polonistów z SP 6 i gimnazjum nr 2.

(hab)

2004.03.24