Przygotowanie tuneli foliowych i szklarenek do nowego sezonu

Zalety uprawy

pod osłonami

Początek wiosny to czas, kiedy możemy rozpocząć uprawę roślin w namiotach foliowych i działkowych szklarenkach. Ten sposób uprawy cieszy się wśród działkowców dużą popularnością, gdyż umożliwia uzyskanie znacznie wcześniejszych i lepszej jakości plonów oraz wykorzystanie każdego skrawka działki od wczesnej wiosny po pierwsze przymrozki. Z własnego doświadczenia i innych działkowców mogę stwierdzić, że kto raz spróbował takiego sposobu uprawy, ten nie zrezygnuje z niego dopóki zdrowie na to pozwoli. Dzięki szybszemu wzrostowi roślin w tunelu bądź szklarence z tej samej powierzchni można zebrać nawet trzy razy plony. Pod folią i w niesprzyjających warunkach pogodowych, można z powodzeniem uprawiać wiele gatunków roślin zwłaszcza ciepłolubnych jak pomidory, paprykę, oberżynę, ogórki. Tunele foliowe i szklarenki nieogrzewane stanowią dla uprawianych w nich roślin osłonę przed chłodami, zimnymi wysuszającymi wiatrami, gradem, ulewnym deszczem a w okresach wschodów ograniczają też szkody powodowane przez ptaki. Osłony takie to także duża przeszkoda dla takich szkodliwych owadów jak pchełki, śmietka i chowacze. Stanowią one skuteczną ochronę zwłaszcza przy uprawie w nich rzodkiewki, o czym sam każdego roku się przekonuję. Wpływ tunelu na temperaturę gleby czy powietrza jest zbliżony do osłon płaskich, ale w szklarence czy tunelu o wiele łatwiej jest regulować temperaturę powietrza przez wietrzenie. Dlatego też tunele i szklarenki mogą osłaniać rośliny przez długi okres, nawet przez cały sezon wegetacyjny, szczególnie przy uprawie pomidorów i papryki. Dzięki uprawie roślin pod osłonami możliwe jest przyspieszenie zbiorów nawet o kilka tygodni niż z upraw w gruncie nieosłoniętym.

Czynności przygotowawcze przed nowym sezonem

Warunkiem uzyskania dobrych plonów warzyw uprawianych w szklarence czy wysokim tunelu foliowym jest szczelność osłon, ich dobra przepuszczalność światła, właściwe nawożenie oraz podłoże wolne od patogenów (czynników chorobotwórczych). Przed nowym sezonem uprawowym trzeba wykonać szereg prac porządkowo-sprawdzających i przygotowawczych. W przypadku namiotów foliowych w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie obejrzeć folię i jego konstrukcję. Jeśli folia wykazuje znaczne objawy starzenia – rozpada się w wielu miejscach – to najwyższy czas, by usunąć ją i zakupić nową. Jeśli ma ona niewielkie mechaniczne uszkodzenia można zakleić je taśmą klejącą, najlepiej z dwóch stron. Warto też sprawdzić stan konstrukcji namiotu. Metalowe części konstrukcji wskazane jest pomalować farbą antykorozyjną oraz olejną koloru białego. Folię przed założeniem na konstrukcję powinniśmy starannie umyć, aby w ten sposób zwiększyć przepuszczalność światła. Podobnie postępujemy w przypadku szklarenek. Korzystnym profilaktycznym zabiegiem będzie również odkażenie ścian folii i szyb środkiem grzybobójczym. Namioty i tunele foliowe są zwykle usytuowane przez kilka lat w tym samym miejscu, a rośliny są uprawiane bezpośrednio w gruncie. Dlatego należy się liczyć z tym, że w takich miejscach dochodzi do silnego namnożenia patogenów glebowych jak choćby furaziozy, werticiliozy, nicieni i w ich następstwie do spadku plonu. W pewnym stopniu można temu zapobiec poprzez coroczne obfite nawożenie obornikiem lub kompostem. Najlepszym jednak sposobem jest przenoszenie co 3-4 lata namiotu w nowe miejsce. Nie można tego zastosować jeżeli namiot lub szklarenka jest zbudowana na stałe. W takich pomieszczeniach trudno zapewnić właściwe warunki fitosanitarne. Wówczas poprawę tych warunków można osiągnąć dzięki wymianie co kilka lat gleby z całej powierzchni szkalernki. Jednak taka czynność jest niezmiernie uciążliwa i także nie do końca skuteczna, bowiem patogeny z głębszych warstw gleby szybko przenikają do warstwy górnej i ponownie pogorszą się warunki fitosanitarne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie uprawa warzyw i rozsad w substracie torfowym, czyli odkwaszonym i dobrze nawiezionym torfie, który jest całkowicie wolny od chorób i szkodników. W sklepach ogrodniczych i nie tylko jest bardzo duży wybór takiego podłoża oraz osłon foliowych, w których można prowadzić uprawę różnych roślin. Takie osłony (donice) można wykorzystywać przez wiele lat, a dodatkowo ułatwiają one odchwaszczanie i podlewanie. Przed nowym sezonem pomyślmy o takim rozwiązaniu. W szklarence bądź tunelach jako pierwsze można uprawiać rzodkiewkę, sałatę, koperek, rzeżuchę, szpinak, cebulę na szczypiorek i inne warzywa odporne na niskie temperatury. Z uprawą zaś pomidorów, papryki, ogórków i innych warzyw ciepłolubnych poczekajmy do początków maja.

Stanisław Stefanowicz

POLECAM

Wołowina z rzodkiewkami

Skład: 0,5 kg chudej wołowiny, 1 duża cebula, 2 pęczki rzodkiewek, 2 łyżki oliwy, 1 łyżka mąki, 2 szklanki bulionu, 2 łyżki przecieru pomidorowego, cukier, sól i pieprz do smaku.

Cebulę obrać i pokroić na talarki (półtalarki). Mięso umyć, osuszyć i pokroić w kostkę, posolić, posypać pieprzem, oprószyć mąką i podsmażyć na oliwie z pokrojoną cebulą. Następnie przełożyć do rondla, podlać bulionem i dusić pod przykryciem około 40 minut, aż mięso będzie miękkie. Po 25 minutach duszenia dodać umyte i pokrojone na ćwiartki rzodkiewki. Dusić razem około 15 min, dodać przecier pomidorowy, zamieszać, po czym przyprawić do smaku solą, pieprzem i szczyptą cukru. Podawać z ziemniakami lub ryżem.