Z 19 na 11 pozycję podskoczył samorząd Szczytna w rankingu pod hasłem "Profesjonalna gmina przyjazna inwestorom".

Podsumowanie roku 2003 było trzecią edycją rankingu organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy ze "Wspólnotą" - pismem samorządów terytorialnych. Kilkunastoosobowa kapituła analizuje ankiety, wypełniane przez zainteresowane oceną samorządy, stosownie je punktując. Szczytno, za 2002 rok uzyskało takich punktów 116 (na 222 możliwe) zaś za 2003 - 138. Ocenie podlegały między innymi takie zagadnienia jak: zarządzanie rozwojem gminy, organizacja wewnętrzna samorządu i jakość obsługi interesantów itp. Finał tegorocznej edycji odbył się 10 lipca.

Według sekretarza kapituły, konsultanta FRDL i eksperta samorządowego w jednej osobie Marka Jefremienko, coraz częściej inwestorzy, podejmując decyzje o lokalizacji swojego kapitału, biorą pod uwagę analizy jakości zarządzania gminą, profesjonalizm obsługi procesów wydawania pozwoleń na budowę, przejrzystość działań urzędu.

W ankiecie szczycieńskiej w ciągu roku zmieniło się kilka elementów. Wzrósł na przykład znacznie odsetek urzędników z wyższym wykształceniem - z 36% w 2002 roku do 54% w 2003. Wzrosły też nieco wydatki na inwestycje. Punktowane były procedury przetargowe i ich liczba, decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego, liczba i rodzaj spotkań burmistrza z przedstawicielami różnych środowisk mieszkańców, w tym głównie z reprezentantami biznesu.

Do gminy Limanowa, zwycięzcy w kategorii miast od 15 do 40 tysięcy mieszkańców zabrakło Szczytnu tylko 39 punktów. W tej kategorii ocenie poddały się 32 samorządy terytorialne.

- Do rankingu gminy zgłaszały się same, były to więc te samorządy, które uznały, że mają się czym pochwalić. Przy sporej konkurencji Szczytno wypadło nieźle - nie kryje zadowolenia naczelnik wydziału rozwoju miasta Lucjan Wołos.

Wynik już przynosi efekty. Na razie zgłaszają się do urzędu różne firmy, oferujące promocję miasta z uwzględnieniem rankingowych osiągnięć.

(hab)

2004.07.28