Po powiatowych sukcesach Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Szczytnie (pierwsze miejsca dziewcząt i chłopców) przyszedł czas na Mistrzostwa Rejonu V, czyli czterech powiatów: szczycieńskiego, mrągowskiego, piskiego i nidzickiego.

I tutaj "Dwójka" nie pozostawiła złudzeń przeciwnikom. Najpierw chłopcy pokonali swoich rówieśników z Orzysza i Mrągowa, a potem dziewczęta wygrały z Białą Piską i Mrągowem. Tym samym obie drużyny awansowały do Mistrzostw Regionu III.

Chłopcy rozegrali turniej regionalny (obszar 11 powiatów) 9 grudnia w Szczytnie w hali sportowej ZS nr 1. Po zwycięstwie z drużyną z Wydmin 2:1 przegrali gładko z faworytem turnieju i wicemistrzem województwa - drużyną z Ełku 0:2, ale zajmując drugie miejsce w regionie awansowali do półfinału wojewódzkiego, gdzie spotkają się z wicemistrzami z regionu I i II. Jeśli wygrają ten turniej, będą grać w finale wojewódzkim. Już teraz jednak mają pewne VI miejsce w województwie. Chłopcy wystąpili w składzie: Artur Olender, Tomasz Stańczuk, Adrian Pabich, Przemek Siemak, Adrian Zawistowski, Dawid Studniak, Piotr Raczyński, Łukasz Gamdzyk, Mateusz Cekała i Marcin Czarnota.

Dzień później dziewczęta grały o awans do finału wojewódzkiego w Mrągowie. Zaprezentowały się bardzo dobrze, zabrakło im jednak przysłowiowego "łutu szczęścia". Przy stanie 1:1 w setach prowadziły 14:12 w trzecim, by z drużyną z Ełku przegrać ostatecznie 15:17 i cały mecz 1:2. Potem grały jeszcze z Wydminami, ale ten zespół był poza zasięgiem wszystkich drużyn i jest murowanym kandydatem do mistrzostwa. Ostatecznie nasze dziewczęta zajęły trzecie miejsce w rejonie i znalazły się w gronie 9 najlepszych gimnazjów w województwie. Oto skład drużyny: Ewa Niedźwiecka, Marta Michalska, Kasia Deptuła, Joanna Tworus, Natalia Szwejkowska, Sylwia Ludwiczak, Julita Kowalczyk, Jolanta Jabłonka, Kasia Skalik.

Obie drużyny trenuje w UKS "Młodzik" Ewa Studniak.

* * *

Mimo mizerii finansowej w sporcie szkolnym udaje się osiągnąć sukcesy na arenie województwa. Wydawać by się mogło, że po zlikwidowaniu CSTiR zaoszczędzone środki zostaną spożytkowane na sport i nie będzie już się rozmawiać tu i ówdzie o likwidacji UKS-ów. Wielość i różnorodność podmiotów zajmujących się sportem szkolnym w naszym mieście tylko zwiększa ofertę zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży, a tym samym wypełnia czas wolny w sposób pożyteczny i bezpieczny. Nie sposób przecenić roli sportu i rekreacji w wychowaniu dzieci i młodzieży - im więcej instytucji prowadzących tego typu zajęcia, tym lepiej. Mam nadzieję, że pan burmistrz i radni dostrzegą i docenią sukcesy młodych sportowców i w przyszłym roku zwiększą, a przynajmniej nie zmniejszą środków na finansowanie sportu szkolnego tak, aby nauczyciele nie musieli przygotowywać swoich uczniów do "ważnych" dla nich zawodów społecznie. Jednocześnie warto odnotować, że środowisko związane ze sportem szeroko pojętym bardzo liczy na poważną i rzeczową debatę przy udziale władz miasta i powiatu na temat organizacji i finansowania sportu na naszym terenie, jako elementu promocji naszego miasta i powiatu w województwie i kraju.

Mariusz Studniak

Autor jest nauczycielem wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 2.

2003.12.24