Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą i zbliżające się święta stały się okazją do spotkania członków szczycieńskiego koła diabetyków. Przy stole zastawionym zdrową żywnością rozmawiali o walce z chorobą, a w międzyczasie... poddawali się badaniom.

Żale i nadzieje cukrzyków

Wandal w organizmie

Powiatowo-Miejskie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków działa w naszym mieście od przeszło dwudziestu lat. Według danych lekarzy pierwszego kontaktu w naszym powiecie zarejestrowanych jest około 900 cukrzyków. Trudno oszacować, ile osób leczy się prywatnie, lub po prostu nie wie, że zagraża im to schorzenie. Do koła PSD aktualnie należy 69 osób. W środę 17 grudnia obchodzili spotkanie wigilijne połączone z obchodami Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

- Ta choroba jest zmorą naszego życia, wandalem, który wpuszczony do organizmu czyni niepowetowane szkody. Miniony rok to dla każdego z nas tysiące zrobionych zastrzyków i połkniętych pigułek, setki wizyt u lekarza. Do tego dochodzą ogromne wydatki na leki i niezrozumienie polityków dla naszych problemów - w pesymistycznym tonie przemawiał sekretarz koła Marian Malarz. Wtórował mu prezes zarządu wojewódzkiego PSD Bernard Zawadzki:

- Bulwersują mnie opinie lekarzy twierdzących, że cukrzyca nie jest chorobą. Dofinansowanie leczenia można uzyskać dopiero przy powikłaniach, a to przecież zniechęca do walki z chorobą.

Kiepski prezent

Z pewnością nie ułatwiają jej też wysokie ceny leków. Niemiły "prezent" bożonarodzeniowy przygotował cukrzykom minister zdrowia. Zaplanował podwyżkę ceny insuliny o przeszło... 300%.

- Jedno opakowanie, które w moim przypadku starcza na 5 dni kosztuje 20 zł. Teraz ma kosztować... 67 zł. Mam nadzieję, że jednak do tego nie dojdzie - martwiła się jedna z członkiń koła.

Humory starała się poprawić zebranym dietetyczka Anna Bojsza, zadowolona z tego, że na wigilijnym stole znalazły się same dietetyczne potrawy. Cieszyła się, że cukrzycy mają świadomość tego, jak należy się odżywiać. Zachęcała do przyprowadzania na spotkania członków rodzin, by szerzyć wiedzę o cukrzycy. Wkrótce też udostępni chorym program, który ustala prawidłową dietę dla każdego pacjenta indywidualnie.

Od cukru po... kości

Podczas spotkania wolontariuszki ze Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej "Lazarus" przeprowadzały pomiary poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego. Wyniki wypadały zazwyczaj pozytywnie. Świadczy to o tym, że szczycieńscy diabetycy wiedzą, jak walczyć z chorobą. Dobrym pomysłem okazało się też przyniesienie densytometru, który sprawdza gęstość tkanki kostnej i pomaga wcześnie wykryć początki osteoporozy. Z okazji do zbadania skorzystali nie tylko diabetycy, ale też zgromadzeni goście, wśród których znaleźli się m.in. burmistrz Paweł Bielinowicz i wicestarosta Wiesław Szubka.

Katarzyna Mikulak

2003.12.24